Rebrand zonder big bang: OSVS-scholen en REWE kiezen een gefaseerde uitrol

Eén merkfamilie, eigen gezichten en een overgang zonder big bang

Rebrand zonder big bang: OSVS-scholen en REWE kiezen een gefaseerde uitrol

Rebrand zonder big bang: OSVS-scholen en REWE kiezen een gefaseerde uitrol 1024 576 Brian

Begin oktober kregen alle acht scholen van Openbare Scholen Vlaardingen Schiedam (OSVS) een nieuw logo en een nieuwe huisstijl. Vier scholen die jarenlang de naam Vos droegen, krijgen bovendien een nieuwe naam: Het College Vos heet voortaan BLEND, De Internationale Vos wordt Cosmo College. Rond dezelfde tijd voerde de Duitse REWE GROUP een vernieuwd corporate design in. Twee heel verschillende organisaties, maar ze maken dezelfde slimme keuze: de nieuwe uitstraling komt er stap voor stap, en oud en nieuw mogen een tijdje naast elkaar bestaan.

Eén familie, eigen gezichten

Het probleem bij OSVS was herkenbaar. Vier scholen deelden een geschiedenis en dus een naam, maar het zijn verschillende scholen met een eigen onderwijsaanbod en karakter. Dat verschil was in de namen niet goed zichtbaar. De oplossing: elke school een eigen naam en uitstraling, met herkenbare elementen die de acht scholen verbinden.

Dat verbindende element is een cirkelvormig patroon dat in alle schoollogo’s terugkomt. Binnen die cirkel vertelt elke school haar eigen verhaal. Bij BLEND zie je verschillende figuren die met elkaar verbonden zijn, als beeld van een gemeenschap waarin verschillende mensen en talenten samenkomen. Bij Cosmo College kun je het logo lezen als een wereldbol, met vlakken die verwijzen naar continenten en naar de nieuwe werelden die leerlingen ontdekken als ze hun weg vinden in Nederland.

In merktermen is dit een zogeheten endorsed merkarchitectuur: de onderdelen hebben een eigen gezicht, maar de familieband blijft zichtbaar. Voor scholengroepen, zorgorganisaties of bedrijven met meerdere vestigingen of labels is dat vaak een betere oplossing dan alles in één huisstijl persen of juist alles los laten.

Oud en nieuw tegelijk: dat mag

Opvallend is hoe beide organisaties de overgang aanpakken. De OSVS-scholen introduceren hun nieuwe naam en huisstijl vanaf 7 oktober 2026. Tijdens de overgang zijn de oude en nieuwe uitstraling tijdelijk naast elkaar te zien, op documenten, in het gebouw en online. Pas op 1 april 2027 nemen ze definitief afscheid van de oude naam en het oude logo.

REWE GROUP doet iets vergelijkbaars, op veel grotere schaal. Het nieuwe corporate design, ontwikkeld met Studio Jörn Beyer, wordt vanaf 1 oktober 2026 gefaseerd ingevoerd, zuinig met middelen en mee met de normale vervangingscycli. In de fysieke wereld zijn bestaand en nieuw design daardoor eerst parallel zichtbaar. Opvallend detail: het vernieuwde ontwerp houdt ook rekening met digitale en toegankelijke communicatie, en komt met nieuwe sjablonen, assets en duidelijke regels voor het dagelijkse werk.

Waarom gefaseerd uitrollen verstandig is

Een rebrand voelt al snel als iets dat op één dag ‘af’ moet zijn. In de praktijk is dat zelden nodig, en vaak zonde. Een gefaseerde uitrol heeft een paar duidelijke voordelen:

  • Je gooit geen drukwerk, bebording of bedrijfskleding weg die nog prima bruikbaar is.
  • De kosten spreiden zich over een langere periode en lopen mee met vervanging die toch al gepland stond.
  • Mensen krijgen de tijd om te wennen aan een nieuwe naam of een nieuw logo.
  • Je kunt de nieuwe huisstijl eerst in de praktijk testen en waar nodig bijschaven.

Belangrijk is wel dat er een duidelijke einddatum is, zoals OSVS met 1 april 2027 doet. Zonder deadline blijft het oude logo jarenlang opduiken en wordt ’tijdelijk naast elkaar’ al snel rommelig.

Praktische tips voor je eigen overgang

  1. Maak een inventaris van alle plekken waar je merk staat: website, social media, e-mailhandtekening, drukwerk, gevel, auto’s, kleding, verpakking.
  2. Bepaal wat direct om moet (meestal de website, social media en digitale sjablonen) en wat mee kan met de natuurlijke vervanging.
  3. Kies een vaste einddatum voor de oude uitstraling en communiceer die intern.
  4. Zorg voor goede sjablonen en een beknopte huisstijlgids, zodat collega’s niet zelf gaan improviseren.
  5. Vertel het verhaal achter de nieuwe stijl. Zowel BLEND als Cosmo College leggen uit wat hun logo betekent, en dat maakt de verandering begrijpelijk.

Tot slot

Een nieuwe huisstijl hoeft geen big bang te zijn. Met een helder systeem, een realistische planning en een duidelijke einddatum wordt een rebrand overzichtelijk en betaalbaar. Denk je na over een nieuwe huisstijl, of wil je een bestaande stijl laten doorgroeien naar meerdere labels of locaties? Neem gerust contact op met Anblick.

Bronnen:
Het College Vos wordt BLEND (7 oktober 2026); De Internationale Vos wordt Cosmo College (7 oktober 2026); REWE GROUP persbericht (1 oktober 2026).